Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Λίβερπουλ στον τελικό του Champions League στο Κίεβο και κατέκτησε για τρίτη σερί χρονιά το τρόπαιο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Έγινε ξανά πρωταθλήτρια Ευρώπης αλλά και η πρώτη ομάδα στο Champions League (από το 1993) που έκανε το three peat (τρεις συνεχόμενους τίτλους). Παράλληλα είναι το 13ο τρόπαιο για την «βασίλισσα» γεγονός που την καθιστά την κορυφαία ομάδα στην ιστορία του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Μπέιλ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και μάλιστα το πρώτο, τρία λεπτά μετά την είσοδό του με απίθανο ψαλιδάκι (64', 83'). Ο Μπενζεμά είχε ανοίξει το σκορ στο 51' και είχε ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μανέ. Μοιραίος ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ Κάριους, ο οποίος έκανε δώρο στη Ρεάλ δύο γκολ με δύο παιδαριώδη λάθη. Μεγάλος άτυχος ο Σαλάχ, ο οποίος τραυματίστηκε στο 30' και πιθανότατα θα χάσει το Μουντιάλ.

Σε μία βραδιά που ο Ρονάλντο ήταν ωσεί παρών, ο Ζιντάν έβγαλε «λαγό από το καπέλο του» με την αλλαγή του Μπέιλ στο 61΄. Ο Ουαλός έμελλε να γίνει ο απόλυτος πρωταγωνιστής του τελικού πετυχαίνοντας δύο γκολ, δικαιώνοντας πλήρως τον προπονητή του και απαντώντας γι΄ άλλη μια φορά στους επικριτές του. Η Λίβερπουλ πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για τον 6ο τίτλο στην Ιστορία της και πρώτο μετά το 2005 στον αλησμόνητο τελικό της Πόλης με την Μίλαν, αλλά δεν τα κατάφερε, κυρίως λόγω του Κάριους!

Στον σημερινό τελικό δεν υστέρησε σε κάποιους τομείς από την αντίπαλό της, αλλά «χτυπήθηκε» νωρίς από τον τραυματισμό του Σαλάχ στον ώμο (ο Αιγύπτιος αναμένεται να χάσει και το Μουντιάλ) και είχε σε τραγική βραδιά τον τερματοφύλακά της. Ο Γερμανός ήταν αυτός που φέρει τη μεγαλύτερη ευθύνη για την απώλεια του τροπαίου, καθώς «δώρισε» δύο γκολ στους «μερένγκες», αποδεικνύοντας γι΄ άλλη μια φορά ότι η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει τεράστιο πρόβλημα κάτω από τα δοκάρια της

Το 45λεπτο των... τραυματισμών

Η Ρεάλ απείλησε στο 15΄ με τον Ρονάλντο (σουτ άουτ), στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ των Άγγλων, που από το πρώτο λεπτό του τελικού πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με ασφυκτικό πρέσινγκ ψηλά στην περιοχή των «μερένγκες» δεν τους επέτρεπαν να οργανωθούν. Οι «κόκκινοι» του Κλοπ «απάντησαν» στο 23΄ με διπλή ευκαιρία. Το σουτ του Φιρμίνο μέσα από την περιοχή βρήκε πάνω στον Βαράν και στο «ριμπάουντ» το βολέ του Άρνολντ μπλόκαρε σωτήρια ο Νάβας.

Κι ενώ η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς κι έδειχνε πιο ορεξάτη, ήρθε μία αναπάντεχη στιγμή να αλλάξει εντελώς τα σχέδια του Κλοπ. Ο τραυματισμός του Σαλάχ λίγο πριν το 25΄ σε μαρκάρισμα ώμο με ώμο με τον Ράμος έμελλε να θέσει νοκ άουτ τον Αιγύπτιο μερικά λεπτά αργότερα (30΄). Ο κορυφαίος παίκτης των Άγγλων στην τρέχουσα σεζόν, ο άνθρωπος των 44 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, αποχώρησε κλαίγοντας από τον αγωνιστικό χώρο κι έδωσε την θέση του στον Λαλάνα, αλλάζοντας τις ισορροπίες του τελικού.

Αναγκαστική αλλαγή, πριν βγει το πρώτο μέρος, όμως, έκανε και η «Βασίλισσα». Ο Καρβαχάλ στο 36΄ (και αυτός μέσα σε κλάματα) αποχώρησε τραυματίας, δίδοντας την θέση του στον Νάτσο. Ο δεξιός φουλ μπακ των «μερένγκες» μπορεί να μην είχε κάνει μέχρι το λεπτό εκείνο αισθητή την παρουσία του στην πτέρυγα, ωστόσο, το κενό του ήταν σημαντικό.

Η Ρεάλ που, μετά το 15λεπτο άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα, χωρίς να είναι απειλητική επιθετικά, κατάφερε μετά την αποχώρηση του Σαλάχ να βρει περισσότερους διαδρόμους και στο τελευταίο πεντάλεπτο να ζητήσει περισσότερο το γκολ. Κατάφερε να το πετύχει στο 43΄ με τον Μπενζεμά, μετά την απόκρουση του Κάριους στην κεφαλιά του Ρονάλντο, αλλά δεν μέτρησε καθώς ο Πορτογάλος ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης κι έστω καθυστερημένα υποδείχθηκε από τον βοηθό του Μάζιτς. Ακολούθησε το σουτ του Μπενζεμά μέσα από την περιοχή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, που δεν βρήκε στόχο στην τελευταία καλή φάση του πρώτου 45λεπτου.

Άλλος τελικός στην επανάληψη

Η Ρεάλ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος... φουριόζα, όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο 45λεπτο. Με καλύτερη κυκλοφορία από τη Λίβερπουλ, που από την ώρα που έχασε τον Σαλάχ, αποσυντονίστηκε και «ψαχνόταν» στον αγωνιστικό χώρο. Κι από τη στιγμή που οι «κόκκινοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, οι Μαδριλένοι ανέβαιναν διαρκώς πιο ψηλά και στο 48΄ «άγγιξαν» το γκολ. Το πλασέ του Ίσκο, όμως, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κάριους, ο οποίος τρία λεπτά έκανε το «λάθος της ζωής του».

Ενώ είχε την μπάλα στα χέρια του προσπάθησε να την δώσει σε συμπαίκτη του, ο Μπενζεμά έβαλε το πόδι του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Με αυτό τον τρόπο η Ρεάλ άνοιξε το σκορ (1-0) στον 63ο τελικό, με τους Άγγλους να μην μπορούν να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί.

Η φανέλα της Λίβερπουλ, όμως, είναι πολύ βαριά, ακόμη και χωρίς τον καλύτερό της παίκτη στο γήπεδο. Τέσσερα λεπτά μετά την ανοησία του Κάριους, ο Μανέ με προβολή, μετά από κεφαλιά πάσα του Λόβρεν, έφερε το ματς στα ίσα (55΄), δίδοντας ξανά νέο ενδιαφέρον.

Σε τέτοια ματς τη διαφορά την κάνουν οι μεγάλοι παίκτες. Και μπορεί ο Ρονάλντο να ήταν «αόρατος» στον τελικό, όμως, η Ρεάλ διαθέτει πλειάδα ποδοσφαιριστών που μπορούν ανά πάσα στιγμή να «βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά». Στο 61΄ ο Ζιντάν έριξε στο ματς τον Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα με ένα από τα ωραιότερα γκολ στα χρονικά της διοργάνωσης (ανάποδο ψαλίδι μετά από σέντρα του Μαρσέλο) φρόντισε να δώσει προβάδισμα και πάλι στους «μερένγκες» (2-1).

Περισσότερα ΝΕΑ

• Τσάμπιονς Λιγκ: Η ΑΕΚ έχασε με 3-2 από τη Μπενφίκα
    Τσάμπιονς Λιγκ: Η ΑΕΚ έχασε με 3-2 από τη Μπενφίκα Την ήττα με 3-2 γνώρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ από τη Μπενφίκα, σε αγώνα για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Champions League. Οι παίκτες του Ουζουνίδη βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0 (6` Σεφέροβιτς, 15` Γκριμάλδο), αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κλωναρίδη (53`, 63`).
  • Αυλαία στην 3η αγωνιστική του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος με τρεις αγώνες
    Αυλαία στην 3η αγωνιστική του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος με τρεις αγώνες Σε ρυθμούς Πρωταθλήματος επανέρχεται ξανά το ποδοσφαιρικό ενδιαφέρον, μετά την ολοκλήρωση των δύο υποχρεώσεων της Εθνικής. Σήμερα, αύριο και τη Δευτέρα θα διεξαχθούν οι αγώνες της 3ης αγωνιστικής που θα είναι και η πρώτη που θα διεξαχθεί ολοκληρωμένη, μετά τις αναβολές που είχαμε στην 1η και στη 2η αγωνιστική λόγω των υποχρεώσεων των ομάδων μας στην Ευρώπη.
  • Πρωτάθλημα Εθνών: Όλα τα αποτελέσματα της 2η αγωνιστικής
    Πρωτάθλημα Εθνών: Όλα τα αποτελέσματα της 2η αγωνιστικής Μεγάλη ανατροπή πέτυχε χθες η Τουρκία για το Πρωτάθλημα των Εθνών, αφού κατάφερε στη Στοκχόλμη να γυρίσει το εις βάρος της 2-0 σε 3-2 στο δεύτερο ημίχρονο. Σε άλλο αγώνα η Πορτογαλία επικράτησε στη Λισαβόνα με 1-0 της Ιταλίας. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος των Εθνών έχουν ως ακολούθως:
  • Απόψε ο αγώνας της Εθνικής με τη Νορβηγία για το Πρωτάθλημα των Εθνών
    Απόψε ο αγώνας της Εθνικής με τη Νορβηγία για το Πρωτάθλημα των Εθνών Με προπόνηση στο Ullevaal Stadium του Όσλο ολοκληρώθηκε χθες η προετοιμασία της Εθνικής Ανδρών για τον αγώνα με τη Νορβηγία, την Πέμπτη το βράδυ στις 21:45. Ο αγώνας Νορβηγία - Κύπρος είναι για την 1η αγωνιστική της νέας διοργάνωσης Εθνικών Ομάδων, του Πρωταθλήματος των Εθνών.
  • Ερμής, Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ οι κερδισμένοι της 2ης αγωνιστικής
    Ερμής, Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ οι κερδισμένοι της 2ης αγωνιστικής Ερμής Αραδίππου, Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ συνέχισαν με νίκες το πρωτάθλημα ενώ Ανόρθωση και Πάφος συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία.

About US

H gnomionline είναι το ειδησεογραφικό portal της Εβδομαδιαίας Πολιτικής Εφημερίδας «ΓΝΩΜΗ» με κύρια αποστολή την ενημέρωση των επισκεπτών του για τα μεγάλα γεγονότα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Είναι δομημένη σε κατηγορίες για εύκολη αναζήτηση από τους χρήστες, με κυριότερα πεδία τα εξής: Πολιτική, οικονομία, συνδικαλιστικά, ιδεολογικά, πολιτισμός, επιστήμη, τεχνολογία, περιβάλλον, υγεία, αθλητισμός.